זרקור מדיני
  Banners
  דלג על Banners

  פולין- כמה דברים שלא ידעתם

  הגמדים של ורוצלב (הגדל)

  פולין עברה התקדמות מדהימה בהתפתחות שלה, ממדינה ענייה וקומוניסטית, בחזית המזרחית של אירופה, הפכה פולין תוך שני עשורים לכלכלה הגדולה ביותר במרכז ובמזרח אירופה. השנה אף נבחרה העיר וורוצלב לבירת התרבות של אירופה לשנת 2016. מיקומה של הגאוגרפי של פולין במרכז אירופה וגבולותיה עם חברות האיחוד האירופי (גרמניה, ליטא, צ'כיה וסלובקיה) ובלרוס, אוקראינה ורוסיה, מקנים לה יתרון פוטנציאלי בפניה לכ-250 מיליון צרכנים ברדיוס של 1000 ק"מ.

   

  המטבע המקומי של פולין הוא הזלוטי הנסחר באופן חופשי ואף מורגשת התחזקות ביחס לדולר האמריקאי (1$= 3.8 זלוטי). ב2018 צפויה פולין להמיר את הזלוטי באירו. בפולין מתגוררים כיום כ-39 מיליון תושבים כאשר ניתן לאפיין את הפולני הממוצע בטווח הגילאים 15-64 (69%), נוצרי קתולי (95%) עירוני (62%) ועוסק במתן שירות (42.5%). מחירי הנדל"ן בפולין נמוכים פי שניים ממחירי הנדל"ן בארץ, ושכר המינימום (נתון שמשפיע על הוצאות הרשת עבור משכורות לעובדים) נמוך פי 2.5 משכר המינימום בישראל (1,800 שקלים בחודש למשרה מלאה בפולין לעומת 4,650 שקלים בישראל). מרבית כוח העבודה הוא צעיר ומשכיל, כ- 15,000 סטודנטים של טכנולוגיית מידע מסיימים לימודים כל שנה.

   

  הזדמנויות ליצואן הישראלי: בחיפושינו אחר מידע אודות חברות ישראליות המשקיעות בפולין לא הצלחנו לאתר מידע מדויק אבל ניראה כי הנוכחות הישראלית בולטת בנדל"ן, מסחר, תרופות, הובלה, תעשיות מזון וביטוח.

   

  בשנים האחרונות פולין הפכה לאומה יזמית בתאוצה עם יותר מ-50 אלף חברות בענף ה-IT התורמות ל5.5% מהתוצר העסקי, בין חברות ההיטק בפולין ניתן למצוא את אמאזון , IBM, גוגל, סמסונג ועוד אך עדיין חסרות בה הטכנולוגיות החדשניות שיש לישראל בתחום זה.

   

  בפברואר 2016 הציגה ממשלת פולין תוכנית חומש המכונה "תוכנית פיתוח אחראית" במסגרתה צפויה פולין להשקיע כטריליון זלוטי לעידוד חדשנות וצמיחה כלכלית תוך התמקדות בהגנת המולדת וטכנולוגיות סייבר, תחומים בהם לישראל בהחלט יש מה להציע. במקביל משקיעה פולין בתוכנית הגנה על המולדת וזאת בעקבות האירועים הביטחוניים שפוקדים את העולם בשנים האחרונות. התקציב אותו היא מקדישה לנושא עומד על כ-28 מיליארד דולר עד 2022.

  בספטמבר הקרוב צפויה להיערך במדינה תערוכת MSPO , זוהי התערוכה הגדולה במזרח אירופה לציוד בטחוני צבאי ובאפריל 2017 תיערך תערוכת EUROPOLTECH בה יוצגו מוצרי טכנולוגיה שונים לשימוש משטרתי וצבאי.

   

  הצעה לטיול:

  אם כבר הגעתם לפולין במסגרת עסקים, אל תפספסו את מה שיש לוורוצלב, בירת התרבות של אירופה בשנת 2016, להציע:

  ורוצלב היא אחת הערים העתיקות והיפות ביותר בפולין הנקראת גם "ונציה של פולין" עם יובלי נהרות שגשרים מחברים אותה מכל עבר. להלן 10 האטרקציות שאסור לפספס בביקורכם בעיר:

   

  1. הכיכר המרכזית וכיכר המלח-זוהי כיכר העיר שבה הכל קורה- אם התמזל מזלכם אתם יכולים לצפות להצגות ופעילויות לילדים ואירועי קהילה מגוונים. במרכז הכיכר נמצא בית העירייה, הבנוי בסגנון גותי ובחזיתו עמוד עליו היו מוציאים בעבר להורג פושעים שדינם היה מוות. בפינה המזרחית של הכיכר נמצאת כיכר המלח- בעבר סוחרי מלח היו מוכרים בה את מרכלותם, היום ניתן למצוא בה שוק פרחים ססגוני.
  2. גמדים (או "מסלול הגמדים") – כ-200 גמדים מתגוררים בעיר ורוצלב, הם עשויים מברונזה וניתן לפגוש אותם במקומות לא צפויים. האגדה מספרת כי הגמד הראשון בעולם ניראה בוורוצלב. בשנות השמונים הוקמה תנועת מחאה מחתרתית שאיגדה ותיווכה בין גומרים שונים באוכלוסייה שרצו למחות כנגד המשטר הקומוניסטי. כיום, עומד פסל של גמד ברח' שבידניצקה, לזכר פעולותיה של התנועה, אך זהו איננו הפסל היחיד - למעלה מ-300 פסלי גמדים מפוזרים ברחבי העיר, והמספר גדל והולך בהתמדה. ניתן להשיג מפות עם מיקומי הגמדים ולחפשם ברחבי העיר.
  3. אי הקתדרלה- באי ניתן למצוא קתדרלה מרשימה, ורחובות מיוחדים ויפים. את הכנסיות בעיר מקשטות חצרות יפות לנוח בהן וגם מזרקה עם פסלי מלאכים. רצוי להגיע דרך הטיילת ממנה ניתן לשוט בנהר או לעבר גן החיות.
  4. כנסיות מסביב לריינק – כנסיית אליזבט הקדושה למשל – בפינה הצפון מערבית. בכנסייה תצפית בגובה 92 מטר. אך כמו מרבית הכנסיות באירופה, גם בזו- אין מעלית. ברחבה מול העירייה ניתן למצוא שני מבנים המכונים עמי ותמי או בשם המקור הגרמני הנזל וגרטל או בפולנית יאש אי מאוגושה (יוחנן הקטן, ומרי הקטנה). הם מחוברים ובמקום החיבור שיוצר מעין גשרון יש כיתוב בלטינית: המוות הינו השער לחיי הנצח (mors janua vitae). בגף הימיני של כנסיית Church of St. Mary on the Sand ניתן למצוא מייצג של מאות בובות מניטוריאות.
  5. היכל המאה -אתר מורשת עולמית של UNESCO. זהו היכל תרבות גדול שיכול להכיל עד 10,000 איש וכולל מרכז כנסים וקונגרסים. ההיכל נבנה ב- 1913 ע" מקס ברג בשיטה מתקדמת מאוד לאותה תקופה.
  6. המזרקה האורקולית- Fountain and Pergola-צמוד להיכל המאה נמצאת מזרקה מרשימה מבין הגדולות באירופה (מתחרה בזו של ברצלונה). בחודשי הקיץ יש מדי שעה מופע אור-קולימרהיב. מומלץ להגיע בשעות החשיכה.
  7. פנורמה רקואוויצה (Panorama Racławicka)- ציור פנורמי עצום מימדים, המתנשא לגובה של 120 מטרים ולרוחב של 15 מטרים. הציור מתעד את קרב הנצחון של הפולנים על הרוסים סמוך לקראקוב מאה שנים קודם לכן. ב-1985 ניתן הציור במתנה לעיר וורוצלב. הציור מקיף את הקהל הניצב במרכז האולם, תחושת התלת מימד המתקבלת מהמבנה הפנורמי מועצמת על ידי תוספות מלאכותיות של אדמה וצמחייה, אשר מעניקות לצופה תחושה שהוא נמצא במרכז האירועים.
  8. אוניברסיטת וורוצלב - אחת האוניברסיטאות העתיקות ביותר באירופה, נוסדה ב 1702. מתחילת המאה ה-20 תשעה מבוגרי האוניברסיטה ואנשי סגל זכו לפרס נובל. מול המבנה הראשי יש מזרקה עם פסל של סטודנט ערום המחזיק חרב סיף. האמן שיצר את הפסל הפסיד בתקופת לימודיו במשחק קלפים ונאלץ להסיר את בגדיו, החרב היא סמל ליושרו של האמן, שעמד בהתחייבותו במשחק. בקומה הראשונה של הבניין נמצא אולם לאופולדינה(Aula Leopoldina), אולם הטקסים רב הרושם בו מתקיימים אירועים שונים, שאינם קשורים בהכרח לאוניברסיטה.
  9. הרובע היהודי (Kazimierza Wieluiego)- הרובע היהודי נמצא בהליך של שיקום ושיפוץ במטרה להפוך אותו לאזור בילוי. ברובע ניתן למצוא מגוון ברים ומסעדות . בית הכנסת הגדול של וורולצב, השוכן ברובע, נמצא בהליך שיקום מתמשך, עדיין ניתן לראות עליו את תוצאות המלחמה. למרות מצבו, הוא מהווה מוסד תרבות- ניתן לשמוע כאן קונצרטים וללמוד על תולדות יהדות וורצלוב .
  10. קניות –גם הפולנים אוהבים מותגים ותרבות הקניונים פורחת גם שם. במרחק של עשר דקות הליכה בערך מכיכר העיר נמצאים גלריה דומיניקנסקה, רנומה ואקראדי. למרכזי הקניות הגדולים יותר, מגנוליה פארק ופאסאז' גרומוולסקי יש צורך להרחיק. תצפית יפה על העיר ניתן לראות במגדל SKY TOWER גורד שחקים הגבוה בפולין. שלרגליו קניון קטן שבכניסתו ניתן למצוא פסל של האמן סלבדור דאלי.

   

  מעוניינים במידע אודות שילוח לפולין- נשמח לעמוד לשירותכם 08-9182073

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  אני מעוניין/ת שנציג רות קרגו יצור איתי קשר

  אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לגורם אחר
  עבור לתוכן העמוד