זרקור מדיני
  Banners
  דלג על Banners

  הכלכלה הסינית - הסיבות לעצירת הצמיחה

  הסיבות לעצירת הצמיחה בסין הן רבות (הגדל)

  סין החלה את 2016 בנפילות בבורסה ופיחות בשער היואן, אירועים אלו חיזקו את הדאגה מהאטה בכלכלה הסינית או, ליתר דיוק, מהדרך שבה ההאטה בכלכלה הסינית תשפיע על שאר העולם.

   

  מומחים טוענים כי הבהלה שנוצרה בעקבות האירועים האחרונים היא מוגזמת וכי יש לקחת בחשבון שאי אפשר לצפות כי סין תראה צמיחה דו ספרתית לנצח- הכלכלה התבגרה. בנוסף, הצמיחה המטאורית של סין נבלמה כבר ב2007, ומ2011 אנו רואים כי היא נמצאת בירידה. עובדה זו מודגשת במיוחד לאור העובדה כי אנו רואים שכלכלות מתפתחות אחרות מדביקות את הפער, אבל למרות כל זאת נראה כי למרות האטה בצמיחה, יש גידול בביקוש העולמי לתוצרת סין.

   

  הסיבות להאטה זו הן מגוונות אבל העיקריות שבהן:

  האטה גלובלית- כ-60% מהתמ"ג הסיני מקורו בייצור שרובו מיועד לייצוא, אבל ההאטה בצמיחה הכלכלית של מדינות אירופה, יפן ודרום קוריאה תורמת לירידה בביקוש של התוצר הסיני למרות ההיצע הרב שנוצר מייצור יתר. בעקבות תופעה זו אנו רואים התערבות של הממשלה בשוק המקומי והעברת הדגש מכלכלה המבוססת יצוא אל כלכלה מתונה יותר שמטרתה עידוד הצמיחה הפרטית במדינה ובנוסף מעבר לכלכלה המבוססת על שירותים וחדשנות ופחות על ייצור.

   

  פיחות היואן- במהלך 2015 לאור המגמה העולמית, החליט הממשל הסיני לתמוך ביצואנים הסינים ובאופן מודע הוריד את ערך המטבע. המשקיעים פירשו זאת כסימן לחולשה והתוצאה היתה בריחה משוק המניות הסיני. כתגובה, הממשל הסיני הזרים הון רב לשוקי המניות, הוריד את הריבית והטיל מגבלות שונות. בתחילת 2016 אנו רואים נפילה נוספת בשוק המניות הסיני, נפילה זו מקורה בפרסומים אודות ירידה חדה בייצור. על מנת לבלום נפילה נוספת, הבנק העממי של סין הזרים הון של 20 מיליארד דולר והתערב בעסקאות המטבע הלא רשמי (CNH- שערו נקבע על ידי הממשל הסיני והוא תואם ברמה גבוה את זו של היואן הרשמי) על ידי רכישת יואן ומכירת דולרים.

   

  התוכנית להגבלת הילודה ותהליך העיור- תוכנית שהוכרזה בשנת 1979 ומטרתה הייתה למנוע פיצוץ אוכלוסין ואכן תוכנית זו עבדה, והיום כאשר האוכלוסייה התבגרה, יש מחסור בכוח אדם יעיל וצעיר. לאור זאת, לאחרונה צמצמה הממשלה הסינית חוק זה וכעת מותר לכל זוג להביא שני ילדים לעולם. במקביל, תהליך העיור המואץ גרם לעליית ההשקעה בתשתיות ובעלייה במעמד הביניים, כיום ישנה רוויה מסוימת וההשקעה בתשתיות פחתה ובמקביל דרישת הציבור הסיני להטבות סוציאליות עלתה- מכאן שכוח העבודה הפנוי הפך ליקר יותר.

   

  לסיכום, אומנם הגידול בתמ"ג הסיני ב-2016 על פי הערכות צפוי להיות רק 6.4%, אך עדיין מדובר בנתון גבוה מכיוון שזוהי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, לפניה ניצבת רק ארה"ב, שם הגידול הצפוי הוא רק 2.2%.

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  אני מעוניין/ת שנציג רות קרגו יצור איתי קשר

  אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לגורם אחר
  עבור לתוכן העמוד