זרקור מדיני
  Banners
  דלג על Banners

  סרי לנקה - אי של הזדמנויות

  סרי לנקה - אי של הזדמנויות (הגדל)

  הרפובליקה דמוקרטית סוציאליסטית של סרי לנקה היא מדינת אי טרופית המצויה מדרום לתת היבשת ההודית ולמעשה נחשבת לאי ה - 25 בגודלו בעולם. שיטת הממשל הנהוגה דומה לשיטה הישראלית – השיטה הפרלמנטרית, ראש המדינה הוא ראש הממשלה והנשיא הוא סמלי בעיקר.

  סרי לנקה עלתה לכותרות בשל שני אירועים עיקריים שפקדו אותה: מלחמת אזרחים עקובה מדם שהחלה בשנות ה-70 של המאה הקודמת והסתיימה ב- 2009 עם ניצחון הממשלה על המורדים.

  ואירוע משמעותי נוסף שתרחש ב - 26.12.2004. הצונאמי – שגבה את חייהם של אלפים וכן משאבים רבים.

  הכלכלה בסרי לנקה היא כלכלה בינונית בעלת בסיס יצוא צר (בעיקר טקסטיל, תה וגומי) ליעדים בודדים (בעיקר ארה"ב והאיחוד האירופי).  בשל האירועים שפקדו אותה היא נמצאת במשבר במאזן התשלומים (הגיע לשיאו בשנת 2016) שאילץ את הממשלה לפנות לסיוע מקרן המטבע, לאחר שנזילותה החיצונית ועתודות המט"ח הידרדרו. מצד שני, היסטוריית ניהול החוב של סרי לנקה טובה ומערכת הבנקאות יציבה.

  יש לציין כי בשנים האחרונות הממשלה שמה דגש על כלכלה פתוחה ותחרותית ומבצעת רפורמות ליצירת מקומות עבודה ומיגור העוני. לאחרונה התפרסם החזון של סרי לנקה כפי שרואים אותו ראשי המדינה: להפוך למדינה עשירה עד 2025. יעדה העיקרי הוא לשמש כבסיס מרכזי באוקיינוס ההודי, ליצור מיליון מקומות עבודה חדשים, להגדיל את ההכנסה השנתית לנפש ל5000$ ולהכפיל את היצוא ל-20 מיליארד דולר.

  ניתוח SWOT

  מודל SWOT הוא מודל לניהול אסטרטגי בסביבה תחרותית המנתח את הסביבה הפנימית והחיצונית של הארגון; ניתוח הסביבה הפנימית כולל את בדיקת החוזקות (Strengths) והחולשות (Weaknesses) של הארגון. הסביבה החיצונית בודקת את האיומים (Threats) שעלולים לפגוע בהצלחת הארגון ואת ההזדמנויות (Opportunities) שמסוגלות לתרום למינופו.

  במידה והנכם מעוניינים להשקיע באי הטרופי רצוי שתקראו את הניתוח הבא:

  חוזקות-

  סרי לנקה נמצאת במיקום אסטרטגי, בין שני אזורים הנמצאים בצמיחה כלכלית- הודו ודרום מזרח אסיה.   מיקומה הגאוגרפי מאפשר לה להוות נקודה מרכזי במסחר עם המזרח. חברות הספנות הגדולות עוברות בחופיה ובדרכן למזרח התיכון ולאפריקה.

  סימני הקולוניאליזם הבריטי, ההולנדי ומעברם של סוחרים פורטוגלים באי במהלך ההיסטוריה השאירו חותמם על התרבות באי, אם כי עדיין התרבות השלטת היא הסינהלית והבודהיזם.

  בסרי לנקה חיים היום כ-21 מיליון תושבים, מרביתם משכילים (92.5% יודעי קרוא וכתוב), בגילאי 15-64 (כ-67%). כלומר כוח עבודה רב.

  הממשלה באי מעודדת סחר ומבצעת רפורמות לשיפור המצב הכלכלי על מנת לממש את חזונה, להפוך למדינה עשירה עד 2025.

  בסרי לנקה קיים אזור סחר חופשי המאפשר מסחר בינלאומי פטור ממס.

  חולשות-

  הגרעון הלאומי של סרי לנקה עומד היום על 11.23 טריליון רופי. הרופי הסרי לנקה סובל משווי נמוך מול הדולר ועומד היום על 157 RSL ל1 דולר.

  לסרי לנקה מעט משאבי טבע עליהם נסמכת פעילות היצוא שלה (תה, קינמון, גומי, טקסטיל).

  הזדמנויות-

  כוח עבודה זול ומשכיל יחסית למדינות האזור .

  על מנת להתגבר על גרעונותיה, הנובעים מהתאוששות ממלחמת האזרחים ומאסון הצונאמי שפקד אותה, החליטה המדינה על הפרטת התשתיות שלה. בדצמבר האחרון הפריטה את אחד מהנמלים המרכזיים שלה לסין לתקופה של 99 שנים וכעת היא מחפשת להפריט את שדה התעופה שלה והתחרות כעת היא בין סין לשכנתה הודו. פעולה זו מעניקה חוסן לתשתיות של סרי לנקה ומאפשרת המשך קיום סחר בינלאומי יציב.

  ההשקעות העיקריות של המדינה הן בפיתוח תעשיות הלוגיסטיקה, תיירות, חקלאות, IT  ותשתיות.

  באי קיימים סטנדרטים גבוהים של ייצור, תנאי עבודה וחוקי עבודה. המפעלים באי מודרניים יחסית למדינות דרום מזרח אסיה.

  איומים-

  מדינות האזור- קמבודיה, ויאטנם, בנגלדש, לאוס ומינאמר מציאות גם הן תחרות לכוח העבודה הזול של סרי לנקה.

  סרי לנקה היא מדינת אי טרופית, ככזו היא חשופה לנזקי אקלים הנובעים מהצפות וצונאמי.

   

  לסיכום,

  סרי לנקה היא אי של הזדמנויות למשקיעים. בשל הגירעון שבה היא נמצאת היא משוועת ליחסי מסחר בינלאומיים. ואם כבר נסעתם לעשות בה עסקים, אל תשכחו ליהנות מהיופי שיש לאי הזה להציע.

   

  צור קשר
  דלג על צור קשר

  אני מעוניין/ת שנציג רות קרגו יצור איתי קשר

  אנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך לגורם אחר
  עבור לתוכן העמוד